W obecnych czasach, gdzie praca zdalna staje się coraz popularniejsza, Kodeks pracy z lekkim opóźnieniem dostosowuje przepisy prawne do panujących trendów rynku pracy. W 2023 roku weszły nowe przepisy, które na stałe zagościły w Kodeksie pracy. Jak to zwykle bywa w nowych regulacjach – towarzyszy im szereg wątpliwości. Jednym z często zadawanych pytań dotyczących tego zagadnienia jest to czy ewidencja czasu pracy zdalnej jest obowiązkowa. W tym artykule odpowiemy na to pytanie i wyjaśnimy, w jaki najlepiej sposób rejestrować obecność w pracy zdalnej.
Czy ewidencja czasu pracy zdalnej jest obowiązkowa?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy swoich pracowników, w tym również tych, którzy wykonują swoje obowiązki zdalnie. Wyjątek stanowi jedynie praca w systemie zadaniowym.
Ewidencja ta powinna zawierać m.in. informacje na temat godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także wszelkich nieobecności w pracy. Jest to niezbędne nie tylko do celów rozliczeniowych, ale również do zapewnienia pracownikom odpowiednich praw, takich jak prawo do odpoczynku i urlopu.
Potwierdzanie obecności w pracy zdalnej
Skoro ewidencja czasu pracy jest obowiązkowa również dla pracowników pracujących zdalnie, to w jakiś sposób należy także kontrolować godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy? Oczywiście. Jednak odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w Kodeksie pracy. To znaczy, że nie reguluje, w jaki sposób powinna się odbywać. Z Kodeksu pracy jedynie wiemy, że sposoby rejestrowania obecności w pracy powinny być ustalane w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym, a jeśli nie jest to możliwe to w obwieszczeniu. W związku z tym pracodawca sam decyduje, w jaki sposób pracownik potwierdza obecność. Może to być np. wysłanie e-maila do przełożonego na początku i na końcu pracy albo zatelefonowanie do niego, logowanie do służbowego laptopa czy w końcu rejestracja czasu pracy za pomocą specjalnego programu.
Elektroniczna ewidencja czasu pracy z Kadromierzem
Świetnym sposobem na ewidencję czasu pracy jest Kadromierz – specjalny proform do zarządzania czasem pracy. Ewidencja czasu pracy zdalnej odbywa się na podstawie rejestracji czasu pracy dokonanej przez pracownika swoim na telefonie, tablecie lub komputerze. Każdego dnia pracownik rejestruje czas rozpoczęcia i zakończenia pracy w systemie, oraz składa wnioski urlopowe bądź zwolnienia lekarskie. Dzięki temu wszystko zaczytuje się do ewidencji czasu pracy, którą jednym kliknięciem można szybko wyeksportować. Dzięki temu również rozliczanie czasu pracy staje się niezwykle proste. Warto więc odwiedzić stronę https://kadromierz.pl/funkcje/ewidencja-czasu-pracy/ i skorzystać z darmowego okresu próbnego.